Wiek rezydenta biura podróży ma znaczenie, które wpływa na jakość pracy pod różnymi aspektami. Każda grupa wiekowa ma swoje unikalne atuty i wady. Jednak czy faktycznie rezydenci w podeszłym wieku są "gorsi" od młodych studentów? Czy wiek ma w tym przypadku rzeczywiście znaczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Większość osób pracujących jako rezydenci w biurach podróży to studenci, którzy często mają wolne wakacje akademickie w czasie szczytu sezonu turystycznego. Niemniej jednak, to nie oznacza, że osoby starsze są wykluczone z tej pracy. Faktycznie, znane są przypadki doświadczonych rezydentów, którzy mogliby być rodzicami swoich młodszych kolegów po fachu.
W rzeczywistości, bycie zbyt młodym niekoniecznie jest atutem, ponieważ turyści pragną mieć zaufanie do swoich opiekunów. Zgadzamy się z tym w pełni. Naszym zdaniem biura podróży, które zatrudniają osoby starsze o bogatym doświadczeniu życiowym i praktyce w różnych zawodach, podejmują mniejsze ryzyko. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że tacy kandydaci lepiej rozumieją profesjonalizm i odpowiedzialność zawodową. Oczywiście nie ma pewnej gwarancji, ale jest to obiecująca przesłanka.
Kilka lat temu pewne duże biuro podróży miało plan zatrudniania wyłącznie osób powyżej 25 lat, ze względu na negatywne doświadczenia z nadmiernie rozrywkową młodzieżą. Niemniej jednak, plany te musiały zostać zmienione, ponieważ najwięcej chętnych do pracy na trzymiesięcznym okresie szczytu sezonu turystycznego, od końca czerwca do końca września, było wśród studentów. W rezultacie, w lipcu i sierpniu turyści spotykają młodych rezydentów. Należy jednak podkreślić, że nie wynika to z żadnego obowiązku zatrudniania młodzieży, a raczej z większej dostępności studentów w tym okresie.
Osoby w wieku 50 lat, które mają marzenie o pracy w branży turystycznej, powinny być świadome swojej wartości i pomóc potencjalnym pracodawcom dostrzec ich potencjał. Niestety, niektórzy pracodawcy skupiają się na zatrudnianiu jedynie młodych pracowników, mimo że nie ma na to żadnego racjonalnego uzasadnienia.
Osoby starsze mają wiele cech, które czynią z nich doskonałych rezydentów, jak już wcześniej wspomniano. Istnieją również inne powody, które warto wziąć pod uwagę.
Według doświadczenia, bardzo młodzi rezydenci często napotykają trudności w budowaniu relacji z pewnymi grupami turystów, zwłaszcza ludźmi w średnim wieku i emerytami. Powstaje pewien dystans, a młodym rezydentom brakuje często zainteresowania tymi grupami. Jeśli nie mają wystarczającej profesjonalności, naturalnym rezultatem jest zaniedbywanie tych grup i skupianie się głównie na rówieśnikach, z którymi można wyjść na piwo czy na dyskotekę. Jest to zdecydowanie poważny błąd, wynikający z oczywistych czynników i niedostatecznego profesjonalnego szkolenia.
______________________________________________________________________________________________________________________